עורך דין תמ"א 38– חשיבותו של עורך דין בייצוג דיירים. צילום: Shutterstock
עורך דין תמ"א 38– חשיבותו של עורך דין בייצוג דיירים. צילום: Shutterstock

עורך דין תמ"א 38– חשיבותו של עורך דין בייצוג דיירים

מהי אחריותו של עורך דין תמ"א 38 בכל מה שקשור לייצוג דיירים בפרוייקט, מהו למעשה פרוייקט של תמ"א 38 ולמה חשוב שעורך דין ילווה את הדיירים בפרוייקט תמ"א? בכתבה הבאה

פורסם בתאריך: 28.10.20 14:33

פעמים רבות מגיעים למשרדו של עורך דין ניר אביבי  דיירים בבתים משותפים אשר עומדים לפני שיפוץ הבית המשותף בהתאם להוראות תמ"א 38.

בדרך כלל הפנייה לעורך הדין מגיעה לאחר שיזם כלשהו מציע לדיירי הבניין להתקשר עמו בהסכם ולהעניק לו את האפשרות לשפץ את הבניין ולהגדיל את זכויות הבנייה תמורת הענקת מספר דירות בבניין ליזם(כמות הדירות משתנה בהתאם למשתנים רבים).

במקרים אלו, נדרש סיוע וליווי של הדיירים בבניין ושל נציגות הבית המשותף של עורך דין תמ"א 38 אשר מתמחה בפרוייקטים של תמ"א 38, פינוי בינוי וליווי וייצוג דיירים מול יזם ומול הרשויות בפרוייקטים של תמ"א 38.

במאמר זה נתאר את תפקידו של עורך דין שמתמחה בייצוג דיירים בפרוייקטים של תמ"א 38 ומדוע חשוב ליצור קשר עם עורך דין שמומחה בתחום.

מה זה תמ"א 38?

תמ"א 38 מאפשרת לבתים משותפים שנבנו לפני כמה עשורים במגזר העירוני להתחדש ולהתאים את עצמם לתקופה הנוכחית, בכך שיהיה ניתן לבצע חיזוקים מבניים באותם בניינים שיאפשרו בסופו של דבר להתחדש ולעמוד בתקנות הקיימות היום בכל מה שקשור לתקנים המחמירים של פיקוד העורך ובניית ממ"דים. כמו כן תמ"א 38 מחייבת בניינים לעמוד בתקנות ולהיות מוכנים לרעידות אדמה ופגעים שונים.

מה תפקידו של עורך דין בתמ"א 38?

ראשית כל חשוב לשים לב על ההבדל שבין עורך דין בתמ"א 38 שמייצג את הדיירים, לבין עורך הדין בתמ"א 38 שמייצג את היזם. בניגוד לעורך הדין שמייצג את היזם, שתפקידו כמובן לשמור על היזם בכל מה שקשור ללוחות התשלומים, אחריות, ערבויות, ביטוח התחייבויות של היזם מול הדיירים והרשויות השונות וכו', עורך הדין שמייצג את הדיירים בפרוייקטים של תמ"א 38 אחראי על שמירת זכויותיהם של הדיירים בבניין ולו אחראיות שונות ומגוונות כגון:

 • פגישות מקדימות עם היזם והדיירים וסיוע בבחירת היזם לדיירים.
 • בדיקת היזם כולל בחינת ערבויות היזם, ממליצים, פרוייקטים קודמים ועוד.
 • עריכת הסכם ההתקשרות עם היזם והחתמת כל הדיירים על ההסכם עם הקבלן.
 • אכיפת ההסכם על דייר סרבן שמסרב לחתום על הסכם ההתקשרות עם היזם.
 • סיוע לדיירים בבחירת אנשי מקצוע לליווי הפרוייקט כגון מפקח עבודה.
 • ליווי הדיירים עד מסירת המפתח בפרוייקט, הכניסה לדירה וכן הרישום.
 • ועוד.

כמו כן, לעורך הדין מטעם הדיירים יש דגשים שעליו לשים לב אליהם במיוחד בעת עריכת ההסכם בין הדיירים ליזם.

עורך דין ניר אביבי. צילום: מאיה חבקין

עורך דין ניר אביבי. צילום: מאיה חבקין

נקודות מנחות בעריכת הסכם ההתקשרות עם היזם

 • עורך הדין צריך לוודא שכל זכויות הבנייה שנמכרות ליזם מהדיירים יהיו ברורות ובצורה שלא תשתמע לשני פנים.
 • בפרוייקטים של פינוי בינוי– יש לוודא שקיימת הגדרה חד משמעית לעניין הדירות החדשות בפרוייקט ושזכויות הבנייה מוגדרות.
 • עורך הדין ישים לב לנקודות היציאה ולשלבים המפורטים בהסכם עם היזם, כך שבמידה והקבלן יאחר במסירת שלב, יוטלו עליו קנסות בהתאם למוסכם בין הדיירים ליזם. כמובן שחייב להיות מוזכר בהסכם תאריך סופי למסירת הדירות לדיירים מהיזם וקנסות על עיכוב במסירה.
 • על עורך הדין לוודא שהיזם יעמיד ערבויות ובטחונות ממשיים ומשמעותיים לטובת הדיירים בפרוייקט
 • עורך הדין של הדיירים בפרוייקט התמ"א 38 חייב לוודא שליזם ולדיירים יש פוליסות ביטוח תקפות אשר מכסות את כל המצבים האפשריים בפרוייקט כולל כיסוי צד ג', רכוש, נזקי גוף ועוד.
 • על עורך הדין לוודא שהיזם יבצע את רישום הזכויות של הדיירים ושל בעלי הדירות החדשות כהלכה ובכל הרשויות כגון: רשות רישום המקרקעין (טאבו), רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), ועוד כפי שנדרש.

עורך דין ניר אביבי– עורך דין תמ"א 38

עורך דין ניר אביבי מתמחה בייצוג דיירים בפרוייקטים של תמ"א 38, פינוי בינוי והינו עורך דין בתים משותפים ומייצג ועדי בתים ודיירים בבית המשותף.

הכתוב אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי. עורך דין ניר אביבי הינו עורך דין מקרקעין, דיני חוזים ומייצג בבתי משפט ובערכאות השונות.

 

משרד עו"ד ניר אביבי

טלפון: 073-7258914

 


כתבה שיווקית


 

תגובות

אין תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"השקמה חולון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר