מגדלים של 65 קומות, מטרו ותחנת רכבת, מגורים ומסחר: כך ייראה מרחב יוספטל

החניות, המשרדים, מבני הציבור והמגורים: תוכנית ההתחדשות למרחב יוספטל בעיר נדונה בוועדה המקומית לתכנון ובנייה

פורסם בתאריך: 2.11.20 15:29

הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה חולון, בראשות ראש העירייה מוטי ששון, דנה אתמול (ראשון) בתוכנית ההתחדשות למרחב יוספטל בעיר. מטרתו של הדיון היה להציג בפני חברי הוועדה את התקדמות התכנון, ולשמוע התייחסויות לעקרונות שהוצגו. כמו כן, מינהל ההנדסה בראשותה של מהנדסת העיר אדר' מימי פלג הציג את ניתוח הסביבה הקיימת, התוכניות העתידיות באזור ועקרונות התכנון.

התוכנית כוללת מיזם ענק של התחדשות עירונית בכניסה המערבית לעיר, במטרה לתת מענה לצורכי הדיירים הקיימים, במקביל לפיתוח והתחדשות מרחב יוספטל, הסמוך לתחנה משולבת של שני קווי מטרו ותחנת רכבת ישראל.ההתחדשות תתבצע באמצעות יצירת מרחב מעורב של מגורים, משרדים, מבני ציבור ומסחר, עם דגש על מרחב ציבורי איכותי ורציף, כדי למצות את יתרונות המיקום בקרבה למערכת הסעת המונים, בהתאם למדיניות העירונית לאזור.

במסגרת התוכנית תפותח לאורך חזית רחוב יוספטל כיכר עירונית רחבת ידיים בעלת חזיתות מסחריות על מנת להבטיח מרחב פעיל. הכניסות ויציאות המטרו ישולבו בכיכר העירונית ובפיתוח ויאפשרו נגישות מיטבית גם לתחנת הרכבת יוספטל. רשת הולכי הרגל ורוכבי האופניים תחוזק ותשופר ופיתוח התוכנית יהיה המשכי ורציף לשכונת ג'סי כהן מדרום ולנאות רחל מצפון ולרשת השבילים הירוקה בה.

בשטח התוכנית יוקמו מספר מגדלים, שיכללו דירות מגורים ושטחי מסחר ותעסוקה, בהם שני מגדלים בני 65 קומות. בנוסף, כוללת התוכנית נושאים מהותיים עבור תושבי האזור, בהם הפחתת תקן חניה ל-0.6 לכל דירה. כמו כן, נשאלת השאלה האם חכם להתמקד בבניין של 65 קומות למסחר ושרותים לאור התהפוכות שהביאה הקורונה לשוק העבודה, והמעבר לעבודה מהבתים. שאלה נוספת שעולה היא הפיצוי המוצע לבעלי דירות שעומד על תוספת של 12 מ"ר בלבד, לעומת תוספת של 25 מ"ר הנהוגה בפרויקטים רבים.

 

שטח התוכנית יחולק למתחמי תכנון עצמאיים שיאפשרו את ביצוע התוכנית בכל אחד מהם באופן עצמאי, ללא תלות במתחם אחר. חלוקה זו תאפשר ביצוע של כלל התוכנית באופן הדרגתי. התוכנית מציעה על פי החלוקה למתחמים, תהליך של פינוי בנייני המגורים, מבני הציבור והמסחר, ובינוי של תשעה בניינים, רובם רבי קומות עם שימושים מעורבים.

כל אחד מהמגדלים יתוכנן כך שייווצרו גגות ומרפסות מגוננים שישרתו את הדיירים ומשתמשי המגדל, שבהם ישולבו בתי קפה, מסעדות ושירותים מסחריים נוספים.

בשטח התוכנית מוצעים מבני ציבור רבים בסמוך לצירים הירוקים, בהם מבני ציבור לצרכי חינוך. במרבית המגדלים יוקצו  שטחי ציבור רבים לצרכים עירוניים.

ראש העירייה מוטי ששון מסר: "מדובר בתוכנית חדשנית ופורצת דרך בכך שהיא מייצרת התחדשות עירונית אמיתית ומאזנת בין צורכי התושבים לבין צורכי העיר בראייה ארוכת טווח בכך שהיא עושה שימוש במנגנונים כלכליים מתקדמים ותכנון בר קיימא. בנוסף, שיתוף בעלי העניין בתכנית זו מקבל תשומת לב ייחודית ומבוצע באמצעות מינהלת ההתחדשות העירונית, שמכירה מקרוב את התושבים שמתגוררים במקום ואת היזמים שפועלים בתחום התוכנית".אדריכל העיר, אביעד מור, ציין בפני חברי הוועדה ש"מוקד עירוני זה הינו חלק מתפיסת העיר לרשת רב מוקדית ושילוב שימושים של משרדים, תרבות ופנאי במרקם העירוני. תפיסה זו תואמת את המגמות העדכניות בתכנון האורבני וביכולתה לשפר את איכות החיים העירונית בכך שהיא מספקת מקומות תעסוקה ושירותים בקרבת מגורים, מפחיתה את התלות ברכב הפרטי, משפרת את איכות הסביבה ומאפשרת למגוון אוכלוסיות בהיקף נרחב ליהנות מיתרונותיה של העיר".

התכנית ממומנת על ידי הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית ומקודמת על ידי מינהל ההנדסה והמינהלת ההתחדשות העירונית.

תגובות

3 תגובות
3 תגובות
  1. 65 קומות !?

    זאת בניה ירוקה ? מגדלי זכוכית ומתכת , גושים של מגדלים . איפה חזון ומעוף . כל פינוי בינוי הופך למגדלים . הכי קל לדחוף למגדל . בכיה לדורות , אסון בלתי נתפס . והכל עטוף במילים מפוצצות
    למה לא נותנים לכמה אדריכלים להציג תוכניות לבחירה ? אוי ואבוי .

🔔

עדכונים חמים מ"השקמה חולון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר