בחירוף נפש: המשלחת של "יד עזר לחבר" ממשיכה לחלץ ניצולי שואה מאזורי הקרבות באוקראינה

רק שלשום (שישי) חילצו מתנדבי העמותה 10 קשישים ניצולי שואה מבוצ'ה ומאירפין. עד עתה, מאז פרוץ הלחימה לפני 47 יום, חולצו יותר מ-100 ניצולי שואה מאזורי הקרבות. הם מועברים בכלי רכב ובאמבולנסים של העמותה לפולין ומשם לישראל

פורסם בתאריך: 10.4.22 13:43

אחרי מסע תלאות ארוך ומפרך, תחת הפגזות ואש כבדה ובדרכים לא דרכים, חילצו שלשום (שישי) חברי המשלחת ההומניטרית של עמותת "יד עזר לחבר", בראשותו של מנהל המשלחת, מייסד ומנכ"ל העמותה שמעון סבג, 10 ניצולי שואה, בני 80 ויותר מאזורי הלחימה בבוצ'ה ובאירפין. בקרוב הם יעלו לישראל. בוצ'ה היא עיירה קטנה הממוקמת בין הפרבר העירוני אירפין שמצפון מערב לקייב לבין העיירה הוסטומל, שבה התנהלו קרבות עזים מול כוחות רוסים, שניסו להשתלט על שדה התעופה במקום כדי להיעזר בו למתקפת בזק על קייב, אך בחוסר הצלחה.

עמותת "יד עזר לחבר" ממשיכה לחלץ במבצעים מסוכנים ומורכבים בחירוף נפש ותחת הפגזות אש כבדות עשרות ניצולי שואה מהתופת, כשעד עתה מאז פרוץ המלחמה באוקראינה, לפני 47 ימים, חילצה העמותה יותר מ-100 ניצולי שואה קשישים, חלקם נושקים לגיל 100. לעיתים קרובות, ניצולי השואה מחולצים מהתופת ביחד עם בני משפחותיהם.

בוצ'ה הייתה אחד ממעוזי הקרבות בפרברי קייב. כ-37 אלף בני אדם גרו בבוצ'ה לפני המלחמה, חלק מהם נמלטו עוד בתחילתה, כשהדבר היה עדיין אפשרי. אחרים, ביניהם ניצולי שואה וקשישים שלא יכלו לעזוב, בני משפחותיהם שדאגו להם או אנשים שהחליטו לנסות לעבור את המלחמה במרתף או בביתם, היו לכודים במשך יותר מחודש וחצי, חשופים לאלימות קשה מצד הצבא הרוסי ולתנאים קשים, ללא חימום, חשמל, תקשורת ואספקת מזון.

עיר נוספת שהפכה לאחד מסמלי המלחמה היא אירפין, אחת מערי הלוויין של קייב. באירפין הותקפו אזורים אזרחיים, נהרגו בה רבים ובתים ורכוש נהרסו. הגשר המוביל מקייב לאירפין פוצץ בתחילת המלחמה על ידי הכוחות האוקראיניים, ובתוך החורבות שלו צעדו עשרות אלפי פליטים בניסיון להימלט מהתופת.

הן בבוצ'ה והן באירפין ביצעו הרוסים "פשעי מלחמה", כשהרגו אזרחים חפים מפשע שניסו לברוח מאזורי הקרבות, כולל נשים וילדים. כמו כן, דווחו מקרים של אונס נשים וביזה בקנה מידה נרחב, כולל פריצה שיטתית לדירות ולחנויות. ההערכה היא שיותר מ-300 גופות נאספו מרחובות בוצ'ה אחרי הנסיגה הרוסית. המתים נקברו בקבר אחים שנחפר במהירות.

מייסד ומנכ"ל עמותת "יד עזר לחבר" שמעון סבג: "רק בשבוע האחרון מתנדבי העמותה של המשלחת ההומניטרית של עמותת 'יד עזר חבר' חילצה כ-50 ניצולי שואה. למען האמת, לא ציפיתי ולא העליתי על דעתי שאגיע למצב כזה, שאעשה זאת תחת הפגזות אש כבדות ורצופות, בנסיעות עקלקלות ובדרכים לא דרכים. המראות שנגלים לעיניי ולעיני חברי המשלחת של העמותה מחרידים ומזעזעים. אני נעזר בכלי רכב של מתנדבי העמותה ובאמבולנסים שגייסתי לצורך מבצעים מורכבים אלה. בשל גילם המופלג של ניצולי השואה, הם יוצאים מאזורי התופת המופגזים, כשהם בקשיי הליכה. הם מועברים אל הרכבים בנסיעה של יותר מ-40 שעות ואל האמבולנסים של העמותה ומשם אל מעבר הגבול של אוקראינה ופולין. משם הם מועברים לוורשה, בירת פולין, ומשם באמצעות מטוסים לישראל. חלקם יגיע אל 'הבית החם של ניצולי השואה' שבקריית החסד של העמותה בחיפה".

סבג הוסיף: "עברנו היום בערים בוצ'ה ואירפין, שבהן הצבא הרוסי ביצע טבח קשה. ערים אלה חוות משבר הומניטרי קשה ביותר. אין שם מים, מזון וחשמל, בניינים שלמים הרוסים וגופות מוטלות בצידי הרחובות. הלב שלי כואב וגם נשבר לראות מראות מזעזעים אלה. קשה לי לראות את ניצולי השואה הקשישים בערוב ימיהם עוזבים את בתיהם, המקום שבו נולדו וגדלו, כתוצאה ממלחמה, כאשר הם יודעים שככל הנראה כבר לא ישובו אליהם. מנגד, עליי לציין כי אני מזיל דמעה מאושר לראות את ניצולי השואה שכבר חילצה המשלחת שלנו נוחתים בשדה התעופה בן  גוריון בארץ ישראל. אנחנו, בעמותת 'יד עזר לחבר' לא נסגור לעולם את שערינו וגם לא את ליבנו בפני ניצולי שואה ופליטים, בין אם הם יהודים ובין אם לא יהודים, שאיבדו את כל עולמם. יש לנו חובה מוסרית להיות חלק מהמאמץ הבינלאומי לסייע לפליטים מאוקראינה למצוא בית חם ומיטה לישון בה. חובתנו היא להיות לא רק יהודים טובים, אלא גם אנשים טובים. חשוב לי ביותר עכשיו להראות סולידריות עם הקהילה היהודית באוקראינה וגם עם הלא יהודית באוקראינה. שאפו ענק, ואין לי מילים איך להודות לכל המתנדבים שלנו שלא נחים לרגע ועושים לילות כימים בעבודת קודש זאת. כל מבצע חילוץ של ניצול שואה הוא מורכב ומסובך מקודמו".

בתוך כך, יש לציין כי המשלחת ההומניטרית של עמותת "יד עזר לחבר" נמצאת באוקראינה כבר יותר משלושה חודשים. חבריה נמצאים בבירה קייב, בעיר המערבית לבוב ובערים נוספות, שם פתחו סניפים מרכזיים המשמשים מרכזי חירום לוגיסטיים ענקיים עם כמויות עצומות של מזון וביגוד. כמו כן מסייעת המשלחת גם לבתי החולים בציוד הומניטרי דחוף.

בנוסף, עמותת "יד עזר לחבר" מפעילה זה יותר משבועיים, בשיתוף הסוכנות היהודית, מוקד חירום טלפוני שזמין לפניות של יהודי אוקראינה. המוקד מופעל על ידי מתנדבים דוברי רוסית, שמעבירים את הפניות לחברי המשלחת הפועלים בשטח.

תגובות

אין תגובות

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"השקמה חולון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר