תיכון הייטק היי. צילום: עיריית חולון
תיכון הייטק היי. להרחיב את אוצר המילים צילום: עיריית חולון

לראשונה בארץ ובחולון: בחינת הבגרות באנגלית ללא מילון

תלמידי שלושה בתי ספר בחולון, שנכנסו לפיילוט חדש של משרד החינוך, ייבחנו הקיץ בבחינת הבגרות באנגלית ללא מילון וללא מילונית | קבלו את רשימת המילים המלאה לשינון

פורסם בתאריך: 18.3.19 11:50

תלמידי שלושה בתי ספר בחולון, שנכנסו לפיילוט חדש של משרד החינוך, ייבחנו בבחינת הבגרות באנגלית ללא מילון וללא מילונית. המבחן בפורמט שאלון E ייערך ללא עזרים של מילון לאחר שהתלמידים ילמדו לאורך שנת הלימודים מאגר של מאות מילים. השאלון יכלול טקסט ושאלות הנשענים על מאגר המילים שנלמד.

משרד החינוך מרחיב את התכנית הלאומית לקידום האנגלית, ולראשונה הוא יקיים חלק מבחינת הבגרות שצפויה להתקיים בקיץ הקרוב במתכונת חדשה. בתוך כך, החליט הפיקוח על הוראת האנגלית כי במסגרת המתכונת החדשה ייבחנו תלמידי המסלול מוגבר של 4 ו-5 יחידות לימוד בשאלון אחד, שאלון E,  ללא מילונית ומילון. מדובר בפיילוט ארצי שבו בחרו  37 בתי ספר לקחת חלק, שלושה מהם בחולון: תיכון היטק היי, גמנסיה נבון ובית הספר עתידים. לשם כך, התלמידים ילמדו לאורך כל שנת הלימודים הנוכחית מאגר של 200 מילים עליהם יישענו הטקסטים ובכלל תכני הבחינה.

ההחלטה לצאת במתכונת חדשה של הבחנות נבעה מהצורך להגדיל לתלמידי בתי הספר את מאגר אוצר המילים שמהווה את התשתית החשובה ביותר ברכישת שפה. מחקרים רבים שנערכו בתחום מעלים כי אוצר מילים מהווה מרכיב מרכזי ומנבא ההצלחה החזק ביותר ברכישת השפה. כמו כן, הם מצביעים על קשר ישיר בין רמת המיומנות שנרכשות לשליטה בשפה האנגלית לבין מספר המילים שהלומד יודע.

משובים מהשטח מעלים כי המורים והתלמידים אשר הצטרפו למהלך מביעים שביעות רצון לאור הרחבת אוצר המילים ותחושת הבעלות של התלמידים על הידע הנלמד. בתום הפיילוט, ייבחנו תוצאות הבחינה ויוסקו מסקנות לגבי המשכה והרחבתה בשנה הבאה.מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, הסביר: "השפה האנגלית מהווה כלי משמעותי ומרכזי בהצלחתו של הבוגר להשתלב באקדמיה ובשוק התעסוקה. לאור זאת, מערכת החינוך מקדמת שורה רחבה של תכניות ופעולות שנועדו להנחיל לתלמידים את השפה באופן מעמיק ורחב. ולא רק אנגלית שעוסקת בכתיבה או בקריאה אלא גם אנגלית מדוברת שתאפשר להם לנהל שיחה שוטפת שעושר של מילים שזור בה. קיומה של חלק מבחינת הבגרות בקיץ הקרוב, ללא אמצעי עזר של מילון, הוא רק צעד אחד מתוך רבים שאנחנו מטמיעים בנושא החשוב הזה".

לינקים לאוצר המילים:

  1. http://meyda.education.gov.il/files/Mazkirut_Pedagogit/English/band11July18.pdf
  2. http://meyda.education.gov.il/files/Mazkirut_Pedagogit/English/Band22July18.pdf
  3. http://meyda.education.gov.il/files/Mazkirut_Pedagogit/English/band33July18.pdf

תגובות

תגובה אחת
תגובה אחת

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"השקמה חולון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר