החצר האחורית בגן אגמית. הצפות בחורף, חולדות בקיץ

האם החולדות אשמות? זיהום תקף את ילדי הגן בחולון

אשתקד תקף החיידק את ילדי הגן, והשבוע שוב חלו ונעדרו 24 ילדים עקב חום, שלשול והקאות

פורסם בתאריך: 19.9.17 15:05

מגיפת שלשולים והקאות, מלווים בחום גבוה, תקפה את ילדי גן אגמית בחולון השבוע. 24 ילדים מהגן לא הגיעו השבוע ללימודים בשל מחלתם, והתברר כי כולם סובלים מאותם תסמינים ולכן עלה החשש כי הגורם למחלתם טמון בסביבת הגן וכי מדובר בזיהום של חיידק השיגלה. יש לציין עוד כי בגן השכן, גן שחפים, שבו שוהים ילדים בני שנתיים עד שלוש שנים, לא התגלו סימני תחלואה דומים.

בארון המטבח של גן אגמית נמצאה צואת חולדות ובארגז החול נמצא חתול מת. החולדות פולשות אל הגן דרך חור ניקוז בארון המטבח. נסיונה של הגננת לאטום את הפרצה על ידי פוליגל ופחיות צבע ששימשו כמשקולות לא עלה יפה, החולדות הצליחו לפרוץ פנימה וכעדות השאירו את גלליהן בחלקים שונים של הגן לרבות ארון המטבח. בעיה תברואתית נוספת התגלתה, כאמור, בארגז החול של הגן, שם נמצאה גוויית חתול, ומבט על החצר הקדמית מגלה כר של עשבים שוטים שלא נגזמו על ידי העירייה.

לדברי מירי אבירם, אחת האמהות בגן: "בתי חולה בבית עם שלשולים. היום (שלישי) הגיעו רק עשרה ילדים לגן וההורים מדווחים שאין שיפור במצבם של הילדים ועדיין רובםם סובלים מחום ומכאבי בטן".

אבירם מסרבת להפנות אצבע מאשימה באופן ישיר לרשויות או לצוות הגן: "הגננות סיידו וצבעו א הגן בעצמן. פנים הגן נראה מדהים, אבל בחוץ זו הזנחה מזעזעת. עד כה לא היו לי טענות לעיריית חולון אבל כשזה מגיע למצב כזה ולפגיעה בבריאות הילדים, זה חמור ובלתי תקין".

באשר להמשך הטיפול בתופעה, מסרה אבירם: "החלטנו, ההורים, לא להחזיר את הילדים לגן עד שהליקויים לא יטופלו. אנחנו לא מתכוונים לסכן אותם כך, בעיקר אחרי שהמצב המחריד הזה דווח בעבר".

אם נוספת מהגן מחזקת את דבריה של אבירם ואומרת: "הבן שלי חזר אתמול עם 40 מעלות חום, אפאטי ומשלשל. משיחה עם משרד הבריאות נאמר לי שיש חשד לחיידק השיגלה. אני מקווה שבני יבריא במהרה אך יחד עם זאת חוששת מאוד לשלוח אותו לגן בגלל נוכחות החולדות ב".

גילה יצחקי, מנהלת מחלקת גני הילדים בעיריית חולון, אמרה בתגובה: "אני מבקשת כי מנהלת הגן תנהל את הגן ולא ועד ההורים. אנחנו נעמוד רק מול הגננת באשר לנושאים שהועלו". הגננת, מצידה, סירבה להגיב.

הכתובת היתה על הקיר

בינואר 2016 הועלו לראשונה טענות באשר לתחלואת מעיים בגן. במכתב להורים שהגיע מהיחידה לאפידמיולוגיה בלשכת הבריאות המחוזית תל אביב נכתב כי: "ללשכת הבריאות המחוזית תל אביב הגיעו דיווחים לגבי מקרי תחלואת מעיים בגן, בחלק מהמקרים בודד חיידק השיגלה".

במשרד הבריאות הסבירו מה הם תסמיני הזיהום וכיצד ניתן לטפל בו: "מחלות זיהומיות בדרכי העיכול מסתמנות בשלשולים, בחילות, הקאות, כאבי בטן, חוסר תיאבון, חולשה ולעתים גם בחום. בדרך כלל מופיעים רק כמה מהתסמינים הללו. דרך ההעברה של מחלות אלו היא בעיקר מגע ידיים מזוהמות בהפרשות מעיים עם פיו של הנחשף כמו גם אכילת מזון מזוהם או מגע בחפצים מזוהמים. נדרשת כמות קטנה של חיידקים על מנת לגרום למחלה ולכן חשוב תמיד לרחוץ היטב ידיים במים וסבון אחרי שימוש בשירותים ולפני האוכל.

"אם ילד מגלה סימני תחלואת מעיים, יש לפנות לרופא הילדים, לידע אותו באשר לתחלואה בגן, לבקש שתילקח תרבית צואה ויישקל מתן טיפול אנטיביוטי מתאים לחיידק. חזרת ילד לגן תתאפשר רק יממה לפחות לאחר הפסקה מוחלטת של השלשול ובליווי אישור רפואי".

מעיריית חולון נמסר בתגובה: "עם קבלת הדיווח על תחלואת הילדים, הגיעה אתמול (יום שני) לגן האחראית על בריאות הסביבה מטעם משרד הבריאות, ודיווחה כי מצאה את הגן נקי ומאוורר. במקביל נלקחה תרבית צואה וממצאי הבדיקות יגיעו בעוד מספר ימים. להערכתה, ילד מהגן נדבק בחיידק השיגלה והדביק את שאר הילדים וגם את הגננת. יצויין, כי חיידק השיגלה מדביק במגע ולכן באופן טבעי, ההדבקה הייתה מהירה בסיטואציה בה ילדים נוגעים זה בזה ובחפצים משותפים".

עוד נמסר: "בלי קשר לכך, התקבלה אתמול בערב (שני) תלונה על ידי הגננת, שסייעת הצהרון ראתה חולדה בשירותים. בתוך זמן קצר הגיע מדביר לגן והניח  מלכודות. הבוקר, משלא נמצאה החולדה, ביצע המדביר ריסוס בביובים הוא ימשיך לעקוב עד ללכידת החולדה".

תגובות

אין תגובות

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"השקמה חולון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר