חנוכיית אוריגמי של "ארמדילו"

באנו חושך לגרש: חנוכיות מעוצבות כפי שלא הכרתם

אם עדיין לא הצטיידתם בחנוכיה, קבלו דוגמאות מרהיבות לחנוכיות בעיצוב מקורי, ביחרו את האחת שלכם ואל תשכחו, נס גדול היה פה

פורסם בתאריך: 12.12.17 10:46

החנוכיה נמנית עם חפצי היודאיקה הפופולריים שנתקבלו כתשמיש מצווה. מאז שנה לאחר היום שבו טוהר בית המקדש ועד ימינו אנו, שנה אחרי שנה בחג החנוכה, מדליקים נרות במנורת חנוכה כסמל וכזכר לחנוכת המזבח בבית המקדש. החנוכיה הדולקת שמונה ימים, ואורה הולך ורב, מבטאת את התקווה שמה שאירע לאבותינו בימים ההם ישוב ויארע לנו. עיצוב חנוכיה בעלת שמונה נרות קירב את סמל המנורה לבית היהודי כסמל למקדש שחרב ולזה שעתיד לקום.

חנוכיה כשרה

על פי דיני חנוכיה כשרה, על הנרות לעמוד בשורה ישרה. כמו כן בין נר לנר חייב להישמר מרווח שימנע מן השלהבות להתחבר זו לזו לכדי שלהבת אחד גדולה. אם החנוכיי מיועדת לנרות שעווה, בין נר לנר חייב להישמר מרווח שימנע מן השלהבות להמֵס את הנרות. את החנוכיה מדליקים בעזרת השמש. כדי להבחין את השמש מן הנרות האחרים, יש שקנהו גבוה יותר מן הקנים האחרים ויש שקנהו נבדל בצורתו.

פעם היה ניתן להשיג אותן רק בחנויות יודאיקה ותשמישי קדושה וכיום, ניכר כי אמנים ומעצבי מוצר מקדישים להן תשומת לב מיוחדת. קיבצנו עבורכם דוגמאות מרהיבות לחנוכיות שעוצבו עם המון דמיון, יצירתיות וחשיבה מקורית. ביחרו את האחת שלכם ואל תשכחו, נס גדול היה פה:

חנוכיית טנגרם

חנוכיה מעץ של סטודיו ארמדילו, בעבודת יד, בהשראת חידת הטנגרם, מאפשרת לעצב חנוכיה חדשה בכל אחד מערבי החג. החנוכיה כוללת עשרה חלקים: מגש ריבועי גדול ובו תשעה חלקים בגדלים ובצורות שונות. עיצוב: סטודיו ארמדילו, ענת שטיין והדם קרוק. צילום: סטודיו ארמדילו

חנוכיית אוריגמי

חנוכיית אוריגמי של סטודיו ארמדילו, בהשראת אמנות קיפולי הנייר בציפוי גלזורה איטלקית איכותית, המורכבת מתרחיף מתכות יקרות, כולל זהב 24 קארט. הסדרה מיועדת לאספנים. חנוכיית האוריגמי הוצגה בשבוע העיצוב בטוקיו, 2012, בביתן של מוזיאון העיצוב הישראלי. צילום: סטודיו ארמדילו

כלים שלובים

חנוכיה מתוך סדרת "כלים שלובים" של סטודיו ארמדילו, עשויה בניפוח זכוכית, בעבודת יד. הסדרה כוללת עיצוב חנוכיה, פמוטי שבת ושלישיית פמוטים, ומעוצבת בהשראת יופיים של כלי המעבדה. היא מאירה ערכים של שקיפות ושוויון ואוצרת בתוכה עיצוב עכשווי, עבודת ניפוח מסורתית ואסוציאציות לניגודים כמו אש ומים. חומר הבעירה בחנוכיה ובפמוטים הוא שמן הצף על פני המים, חומרים שלא יתערבבו לעולם. מנורת השמן לחנוכה מאפשרת הדלקה במגוון צבעים וחומרים, שמן זית, שמן פראפין צבעוני, מים צבעוניים – אפשרויות המגלמות את הקסם שבמים ובאש יחדיו. צילום: סטודיו ארמדילו

חנוכיית יציקה קרמית מודולרית

חנוכיה עשויה יציקה קרמית של סטודיו קאהן. בכל יום של חנוכה שוברים פמוט אחד, הופכים וטומנים אותו בגומה שמעליו. רק כעת ניתן לשים בו נר. ביום השמיני כל הפמוטים נקטפו ונטמנו. בחנוכיה חבויים סמלים שונים מהטבע ומהיהדות. השבירה והבנייה כסמל לחורבנו ובנייתו מחדש של בית המקדש. החנוכיה משתנה ונבנית שלב אחר שלב במשך שמונה ימי החנוכה.

חנוכיית שמן רפלקטור

חנוכיית שמן של המעצב שחר פלג, עושה שימוש בתעתועי ראייה ומותחת את הגבול בין המסורתי למודרני. החנוכיה עשויה מתכת ובמרכזה רפלקטור מעוגל. צורתה השטוחה משתקפת ברפלקטור ויוצרת חנוכיה עומדת, אייקונית ומוכרת.

חנוכיה מגנטית מציירת

חנוכיית אלומיניום של המעצב סרגיי לרנר, המציירת חנוכיה על ידי טפטוף חלב הנרות המוצבים בה בזווית. תוך כדי השתקפות האור בגוף החנוכיה. בסוף החג מתקבל ציור של חנוכיה משעווה של נרות צבעונים. לציור משטח מגנטי המאפשר לתלות אותו על דלת המקרר או דלת הכניסה.

חנוכיית נרות מצווה

חנוכיית "נרות מצווה", פרי יצירתו של האדריכל ריצ'רד מאייר, מעוצבת כסדרת פמוטים בהשפעת מבנים אדריכליים המייצגים תקופות חורבן בהיסטוריה של העם היהודי. כל נר מהווה ייצוג אבסטרקטי לאירוע טראומטי – מהנר הראשון, אובליסק המסמל את סבלות העם במצרים ועד הנר האחרון, סמל למגדל השמירה במחנה הריכוז בגרמניה. האובייקט כולו מהווה ייצוג לזיכרון הקולקטיבי של התרבות היהודית וסמל לעצמתו של העם שלא נכחד, העומד בבסיס סיפור חג החנוכה. המוזיאון היהודי, ניו יורק.

חנוכיית מדבריה מחולות מכתש רמון

"מדבריה", חנוכיית קרמיקה העשויה מחולות מכתש רמון, עוצבה על ידי רעות בשן ומיוצרת על ידי בני נוער מירוחם בפרויקט תעסוקה קהילתי.

חנוכיות רימונים

חנוכיית רימוני קרמיקה מודולרית של האמנית מיכל בן יוסף, בשילוב זהב טהור, בעלת מבנה משתנה בהתאם לבחירת המשתמש וחנוכיית שמן רימונים על בסיס זכוכית.

ואחרונה חביבה: חנוכיית שמן בכלי זכוכית 

על בסיס אלומיניום מעובד ידנית. צילום: צפריר קאשי

 

תגובות

אין תגובות

תגיות:

🔔

עדכונים חמים מ"השקמה חולון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר