תל גיבורים. תכנית התחדשות עירונית
תל גיבורים. תכנית התחדשות עירונית

עם 2,000 יח"ד נוספות – כיצד תיראה תל גיבורים בעתיד?

הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה חולון אישרה את תכנית ההתחדשות העירונית לשכונת תל גיבורים. כל הפרטים

פורסם בתאריך: 25.6.18 10:09

שכונת תל גיבורים בחולון מתחדשת. הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה חולון אישרה להפקדה אמש (ראשון) בישיבתה את תכנית ח/623 – "התחדשות עירונית תל גיבורים". מטרתה העיקרית של התכנית היא שיפור איכות חיי התושבים המתגוררים בה ויצירת מנוף להתחדשות עירונית. מטרה זו תקבל ביטוי על ידי טיפול במרחב הציבורי בשכונה, הכולל: תוספת מבני ציבור, הגדלת שטחי הציבור הפתוחים, פתיחת רחובות חדשים והרחבת רחובות קיימים.

שכונת תל גיבורים היא שכונה ותיקה בעיר חולון, הממוקמת במיקום אסטרטגי במטרופולין תל אביב בסמוך לתחנת הרכבת וולפסון ולנתיבי איילון. השכונה הוגדרה כמרקם להתחדשות עירונית בתכנית המתאר ח/ 2030.

התכנית, שמימושה יהיה בהדרגה, לאורך תקופה ארוכה, כוללת בתוכה מערכת מעקב ובקרה שתיבחן מעת לעת ותאפשר ארבעה מסלולי התחדשות עיקריים:

מתחמי פינוי-בינוי חובה – יכללו הוראות להכנתן של תכניות מפורטות במתחמים המיועדים לפינוי-בינוי ואשר זוהה בהם צורך לביצוע הפקעות לטובת שצ"פים ו/או שב"צים ו/או דרך חדשה. פירוט מספר יח"ד ושטחי הבניה למתחם ייקבע לעת הכנת התכנית המפורטת. עד לאישור תכנית מפורטת יותר, רק חיזוק מבנים ללא תוספת זכויות בנייה.

מתחמי עידוד פינוי-בינוי – יכללו הוראות להכנתן של תכניות מפורטות במתחמים המיועדים לפינוי-בינוי ואשר זוהה בהם צורך לביצוע הפקעות לטובת שצ"פים ו/או שב"צים ו/או הרחבת דרכים קיימות. פירוט מספר יח"ד ושטחי הבניה למתחם ייקבע לעת הכנת התכנית המפורטת. במתחמים אלה תתאפשר הוצאת היתרי בניה כ"מתחם תמ"א 38 מורחבת" במקום הכנת תכנית מפורטת ובלבד שתשמרנה הרחבות הדרכים.

מתחמי תמ"א 38 מורחבת – יכללו הוראות שיאפשרו הוצאת היתרי בניה עם זכויות בניה מורחבות ע"י פירוט תמ"א 38 (בהתאם לסעיף 23 בתמ"א 38) במסלול הריסה ובנייה מחדש. במתחמים אלה זוהה צורך להרחבת דרך ע"י זיקת הנאה בתחום מגרשי המגורים.

בכלל השכונה התכנית מאפשרת הוצאת היתרי בניה במסגרת תמ"א 38 על עדכוניה.התכנית מגדירה את מרחב שיקול הדעת של הוועדה המקומית בקביעת סדר העדיפויות למימושם של המתחמים השונים מתוך המאגר הכללי עפ"י איכות התועלת הציבורית הצפויה ממימושו של כל מתחם. כמו כן, היא מייצרת מסגרת תכנונית אשר מאפשרת, בשלב הראשון, תוספת של 2,000 יח"ד (זאת בהתאם למענה שהתכנית מציעה לשטחי הציבור) מתוך מאגר פוטנציאלי של 45 מתחמי התחדשות. לאחר תוספת של 2,000 יח"ד, תיערך בדיקה פרוגרמטית חוזרת לשטחי הציבור על מנת לבחון האם ניתן להוסיף לשכונה עוד יח"ד מתוך המאגר.

מטבע הדברים, מימושה של תכנית מעין זו תלוי בהתארגנות וולונטרית של התושבים, אולם מרגע שהופכת המדיניות העירונית לתכנית מסודרת, היא מייצרת שקיפות וודאות ומקלה על התארגנות זו ועל היוזמות הפרטיות.

התכנית קודמה באגף אדריכלות ותכנון עיר ביחד עם אגף הרישוי שבמינהל ההנדסה וכללה צוות היגוי רב תחומי בראשות מהנדסת העיר, אדר' מימי פלג, ובאמצעות משרד האדריכלים פרחי-צפריר בע"מ.

תגובות

אין תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"השקמה חולון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר