תמ"א 38, מקווה ישראל חולון. צילום באדיבות אקסהאוס ג.ר. פרויקטים בע"מ

תמ"א 38 בחולון: היזמים לא ייאלצו לשלם היטלי השבחה

חולון היתה בין הרשויות המקומיות שעתרו נגד השינויים הכוללים תוספת של עד 2.5 קומות בבניין ומתן פטור מהיטלי השבחה. בג"ץ דחה את הטענות

פורסם בתאריך: 10.8.17 19:34

תמ"א 38 תיושם ללא שינוי בחולון אחרי דחיית עתירת "פורום ה-15". האיום האפשרי על התכניות ליישם את תמ"א 38 הוסר לאחר שבג"ץ דחה את עתירת הפורום, בו חברה גם עיריית חולון ועוד רשויות מקומיות, ואישר את תיקון 3/א לחוק.

בינואר הוגשה עתירת הרשויות נגד התיקון, אשר נקבע ב-2012, במטרה לאפשר את תכניות תמ"א 38 א' וב' (חיזוק מבנים והריסה-בנייה). התיקון מגדיר את האפשרויות הניצבות בפני היזמים, הכוללות תוספת של עד 2.5 קומות בבניין ומתן פטור מהיטלי השבחה. הוא עוסק גם בתוספות שטחי בנייה, ולכן הרשויות העותרות טענו שאין במקרים אלה הליך תכנוני מסודר, ורק השיקולים הכלכליים משפיעים. הן הביעו חשש מתביעות נגד ועדות מקומיות בגין רשלנות ונזקים סביבתיים עתידיים, וטענו שהפערים החברתיים יתרחבו בשל אפשרויות בעלי הדירות היקרות להעלות את ערכן עוד יותר. במהלך הדיונים דרשו נציגי הרשויות לחייב יזמים בהיטלי השבחה, צעד שהיה גורם לעליית מחירי הדירות החדשות, אלא שדרישתן נדחתה.

השופט דוד מינץ קבע שרוב הטענות בעתירה הן נגד תמ"א 38 במתכונתה המקורית, אך זו התקבלה עוד בשנת 2005 ולא ניתן להשיב לאחור את הגלגל. הוא הוסיף כי הרשויות לא הצליחו להצביע על פגיעה חמורה בשלטון החוק המצדיקה התערבות משפטית, והזכיר כי בית המשפט אינו שם את עצמו בנעליהן של רשויות התכנון. במקרה זה, המועצה הארצית לתכנון ובנייה. "גם אם תמ"א 38 פוגעת בזכות היסוד לשוויון כלכלי, שכן בפועל היא מיושמת בעיקר באזורי הביקוש, הרי שמדובר בפגיעה העומדת בתנאי פסיקת ההגבלה, שכן היא לתכלית ראויה ופגיעתה אינה עולה על הנדרש", קבע השופט מינץ, שדחה גם את הטענות בדבר ליקויים בהליך קבלת ההחלטה.

 

תגיות:

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"השקמה חולון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר