צילום: Chinnapong / shutterstock.com

תשעה באב: הסוד לאהבת חינם – אהבה עצמית

למה בדיוק חרבו בתי המקדש וכיצד החורבן קשור לימינו

פורסם בתאריך: 10.8.19 18:42

הסיבה המרכזית שהביאה לחורבן הבית וגלות ישראל היא, כמאמר חז"ל "בעוון שנאת חינם", הן במימד הרוחני והן בפן המעשי: הפירוד, המחנאות והקיטוב בחברה בירושלים ובארץ ישראל בזמן החורבן.

השנאה התהומית בין המחנות השונים והיריבויות האין סופיות הובילו לנפילת ירושלים ואובדן של מיליונים מבני עמנו. ברור שלכל שנאה יש תירוץ והצדקה, אף לא אחד יאשר אשר שנאתו לזולת היא לחינם.אך האמת היא כי מאחורי כל סיבה, ותירוץ מסתתרת אמת פשוטה של חוסר יכולת להכיל את המציאות של הזולת, הטעמים והתירוצים לשנאה הם רק תוספת.

נאמר כי "על כל פשעים תכסה אהבה". המשמעות היא שכאשר ישנה אהבה – ישנה היכולת להתעלות ולהתרומם מעל החסרונות.

הדוגמה המובהקת לכך היא אהבת האדם לעצמו: אהבה עצמית אינה תלויה בסיבה מיוחדת, כמו כישרונות יוצאי דופן או תכונות אופי. אדם אוהב את עצמו חינם, ללא סיבה וללא כל קשר למצבו או רמתו המוסרית. אהבת עצמי היא כל כך יסודית ומושרשת בעצם הנפש ואינה מותנית בדבר.

מתוך אהבה עצמית ימצא אדם לעצמו נקודות זכות וכל אפשרות להתלות בנסיבות מקלות. גם כאשר לא ימצא שום תירוץ הוא יצפה מהסביבה לתת לו הזדמנות שנייה ואפשרויות נוספות.

הפסוק "ואהבת לרעך כמוך" – אינו סיסמה, זהו כלל גדול בתורה, כדברי רבי עקיבא. אהבה אין פירושה התעלמות, אלא אהוב את זולתך ללא תנאי ולמרות הכל, כפי שאתה אוהב את עצמך, גם כאשר ישנן את כל הסיבות לכעוס ולהתקומם.

פשוט וברור שאם בשנאת חינם נחרב הבית, סוד גאולתנו במקום קלקלתנו היא פשוט אהבת חינם: אהבה פשוטה ללא סיבה, אהבה אמיתית המגיעה מעצם הנפש.

אם כל אחד מאיתנו ינהג באחר באותה מידה שבה אנו מצפים שיתנהגו כלפינו כאשר אנחנו טועים, השיח, התגובות, המילים ברשתות החברתיות והאווירה היו שונים לחלוטין.

איזו אחווה היינו חווים כאן. אולי שווה לנסות?

רוצים לקבל את כל הדיווחים וכל החדשות בזמן אמת?

הצטרפו לקבוצת הווטסאפ של השקמה חולון כאן והיו הראשונים לדעת

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"השקמה חולון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר